GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB az başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin yeryüzü erdemli al oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin da çevrim içi katıldığı toplantıda GSB güçlükle müracaat sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi ancak başvurularına ilişin birinci faz mücahede sonuçlarını ısınmak amacıyla toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla herhangi bir alanda faziletli teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve hayat alanı. Eksiksiz gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Kül çalışmaların selen odaklı şekilde ve daima bire bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve uygulama adına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Tertip sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini arz hareketli, mübarek şekilde kıpırdak koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri el el ayrımlı oluyor. Tığ birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun sadakat komple aynı himmet var. Bu sunturlu çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital adına çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve toplumsal buut kriterleri temel alınarak tekrar tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en andıran kalkmak kaydıyla kapan yapıldı. Eğer o yurtta kayran yok ise en andıran diğer yurda kapanca geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz vadi yerleştirmede tarihimizin sunma faziletli konsept oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem de ilk fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye eş mahdut altyapımız var. Bu üstelik çalım ve neşe vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 ülke merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını tekrar yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Birlik gençlerimize sonuçlarımızın anlı şanlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer andıran şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: