Gurbetçiler atak akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’üstelik sevdikleriyle gelişigüzel yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine bölüm yolculuğunda gümrük kapılarında miftah yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi alay malay yaşadıkları Avrupa ülkelerine zaman yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere kesilmek üzere yola çıkan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda etraflı açar kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar bölüm yolunda Türkiye’den hazin ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’dahi gezdikleri yerlerde çeşitli dernekevi lezzetleri birlikte bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Mücahit Gül, Fransa’nın Metz kentine gitmek için Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini ifade ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı acıma yaptık. Ülkemizi metrukiyet ediyoruz ama yapacak tıpkı şey namevcut, burada bizi vatanımızı iki arada bir derede gurbetçinin anlamsız öylelikle geçip gidiyor. Herhangi Bir gittiğimiz yöreden o yörenin anılmış lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun üzere adam hasis vatana gelip gittiğinde çok şişman gam yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlenti gideren gurbetçi vatandaş Erol Güllabi, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Arazi ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben üstelik memleketime gidip, toprağıma ayak basıp insanlarımızla özlenti giderdim. Ama yolculuğumuz birçok baskı ve zahmet ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre öğün yapıyoruz. Alay ve mutluluk ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz haddinden fazla şişman kısık oluyor. Geldiğimiz devir ve çevrim uğrunda sürekli gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce çocuklar alay malay bekletiliyoruz. Tığ bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı acıma yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Hatip de Türkiye’dahi sevdikleriyle beraber sıla-ı merhamet yaptıklarını ve gezmek amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve yerel lezzetleri de yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: