İçişleri Bakanı Soylu, Ardahan’da depremden etkilenen köylerde inceleme yaptı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ardahan’daki depreme ilgili, “Vahim ve gayrı hasarlı olanlara 3 bin lirası Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası AFAD’dan toplanmış 8 bin teklik önceki etapta yardım yaptık.” dedi.

Bakan Aristokrat, yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Korkulu ve Inanma Umumi Müdürü Mehmet Denizköpüğü ile gittiği Göle ilçesine kapalı Balçeşme köyünde kurulan “Kıyamet Koordinasyon Merkezi”nde, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve gurur müdürlerinden 27 Eylül’de meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremle ait brifing aldı.

Soylu, burada yaptığı açıklamada, depremin ardından bütün ekiplerin seferber edildiğini, çadırdan hayat malzemelerine kadar vatandaşların bütün ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Depremde, can kaybı ve ortamında oturulup üstelik yıkılan habbe bulunmadığını dile getiren Soylu, “Kilolu hasarlı yaklaşık 102 ev oldu. Bunların bile 70’inde oturuluyor. 87 ahır var, 44’ü kullanılıyordu. Bu 44’te üstelik ciddi hasar var. 45 depo ayrımsız üstelik hareket durumunda hasar oldu.” dedi.

Deprem anından bugüne kadar ekiplerin sakır sakır demeden bölgede vatandaşlara hizmet ettiğini ifade eden Aristokrat, “Tığ bu türlü afetlerde vatandaşımızın birlikte olmayı, vatandaşımıza olan bire bir takanak yerine görürüz. Zira bu ülkeye fedakarlık istediğiniz ahit fedakarlık yapıyorlar, ‘askere gel’ diyorsun gidiyor, ‘vergi ver’ diyorsun veriyor. Sana ihtiyacı olduğu zaman dahi onların emrinde olman geçişsiz. Bilcümle afetlerde umum birliğiyle, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı çerçevesinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Vaktiyle hakeza şeyler yoktu.” diyerek konuştu.

8 bin 740 posta aşındırmak verildi

Hasar muhtemelen olmadan, Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AFAD’dan temel aktarıldığını rapor eden Aristokrat, bölgeye, şu asıl büyüklüğünde 412 çadır ulaştığını, bunların 355’inin kurulduğunu, 56 battaniye ile 84 efsanevi çadırının dahi geldiğini belirtti.

Kızılay tarafından 600 azık kolisi dağıtıldığını, o günden itibaren üstelik 8 bin 740 defa aşındırmak verildiğini anlatan Aristokrat, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yaptığı görüşmenin arkası sıra de çoluk çocuk amacıyla tıpkı spor salonu yapılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Eğer vatandaşımız benzeri afetle karşı karşıya kalıyorsa devlette ‘yok’ yoktur.” şeklinde kendilerine tıpkı talimatının bulunduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“O büyüklüğünde bayağı. Tığ elimizden geleni yapmakla mükellefiz. 5 şiddetindeki depremde etkilenen 102 hane ki bunlarda korkulu hasarlı olanlar var. Bunun fakat 77’sinde ikamet vardı. 6 köyü etkiledi. Buralarda şu asıl büyüklüğünde 412 çerge kuruldu. 85 efsanevi çadırı geldi. Taşımalık dahi getiriyoruz. Hepsine sobaları dahi verilecek. Tanrı elan büyük şiddetli vermesin. Burada okkalı hasarlı binalar yıkılacak. Onlara girmeyin. Hafif hasarlı binaları üstelik kontrol edeceğiz. Sakil hasarlı binaların hesabına de cemi köylerde yapılabilecek arz adamakıllı konutları de çok çabuk bir şekilde yapıp konfirmasyon edeceğiz.”

“Biz deprem konutu üstelik yapıyoruz”

Ardahanlılara Reisicumhur Erdoğan’ın esenleme ve “eski olsun” dileklerini ileten Soylu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın söylediği tıpkısı saraka var. ‘Öyle bir evler yapacaksınız ki Anadolu’nun seçme köyüne Türkiye’nin seçme tarafına kat sayı olacak. İnsanlar imdi böyle aile yapacak.’ Tığ maliyetine bakmıyoruz. Tığ hareket konutu dahi yapıyoruz. Hele karye konutlarımız kent konutlarını uzaklık fersah arkada bırakır. Herkesin gördüğü devir ‘haddinden fazla adamakıllı olmuş’ diyebileceği düz yapıyoruz. Bizim milletimize rastgele şey yakışır. Tığ yeknesak koyacağız ki bizden bilahare ati nesiller köylerde çokça daha gür, yaşanılabilir, standardı efdal konutlar yapabilsin. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu basiret da telakki dahi budur. Cenabıhak ondan razı olsun.”

Icra Vekili Aristokrat, konuşmasının arkası sıra Esenyayla köyünde incelemelerde bulundu.

Vatandaşlara hitap fail Aristokrat, ellerinden mevrut herhangi bir şeyi güçleri yettiği büyüklüğünde yapacaklarını anlatım ederek, “Ağır Sıklet ve sair hasarlı olanlara 3 bin lirası Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası AFAD’dan mecmu 8 bin lira ilk etapta müzaheret yaptık. Ondan sonrasına bakacağız.” diye konuştu.

Daha sonraları Balçeşme, Çullu, Küçükaltunbulak ve Koyunlu köylerinde incelemelerde kâin Bakan Aristokrat, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Share: