Iğdır’da yüzmeyi öğrenen füru, “milli bando” hedefine kulaç atıyor

Yurdun bildirme doğusundaki Iğdır’bile ülke merkezi ve kırsalda dinç binlerce çocuk, yaz tatilinde aldıkları yüzme eğitimiyle “milli sportmen” olmayı hedefliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi”, denizsiz kentte büyük umu görüyor. İlçe ve köylerden servis araçlarıyla Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünün nısıf olimpik yüzme havuzuna getirilen ayrıntılar, burada deneyimli antrenörler eşliğinde kulaç atmayı öğreniyor.

Haftada 2 dolaşma 2 saat yüzme eğitimi düz çocuklardan çaplı olanları, yüzme sporuna kazandırılıyor. Milli sporcu olup ülkeyi olimpiyatlarda dubara etmeyi amaçlayan kollar, eğitim bilimi seanslarında havuzu tamamen dolduruyor.

Yüzme öğrenen 6 bin 950 sevimli lisanslı sporcu oldu

Proje kapsamında bugüne büyüklüğünde 16 bin 883 kişiye yüzme eğitiminin verildiği kentte, 6 bin 950 lisanslı yüzücü bulunuyor.

Genlik ve Spor Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Uğraş Kayaç, AA muhabirine, Bakanlığın projesinin kentte korkulu bağ gördüğünü söyledi.

Gençlerin spora yönlendirilmesi amacıyla geliştirilen projeleri sürdürdüklerini anlatım eden Kayaç, “Bugüne kadar 16 bin 883 hayat canlı halde projeye karışma oldu. Bu manada çalım namına, gençlerimin yüzmeye olan ilgisini elan üstelik imar etmek için elimizden gelen her çeşit imkanı sunuyoruz.” dedi.

“Milli takımlara yüzme sporcuları çıkarmayı planlıyoruz”

Yüzme antrenörü Açık Deniz Atmaca ise çalışmaların yüzme projesinin yaz okuluyla bitmeme ettiğini anlatarak, “Buradaki hedefimiz, bu projeler dahlinde yetenekli sporcuları yüzme branşına katmaktır. İlimizde bahir yok, o yüzden insanları havuza yönlendiriyoruz ve burada herkese yüzme öğretiyoruz. Bunun birlikte 7-14 gözyaşı aralığındaki çocuklarımızı yetiştirerek milli takımlara yüzme sporcuları çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Sporculardan Zeyşan Öncesizlik da kendilerine bu imkanı sunanlara teşekkürname etti. Bugünlerde yüzme sporunda 4 branşta yarıştığını aktaran Öncesizlik, olimpiyatlara katılmayı hedeflediğini dile getirdi.

Kasım Bekşi de evvel yüzme öğrendiğini ve demincek dahi yüzme sporcusu olduğunu anlatım ederek, katıldığı yarışlarda şu anne büyüklüğünde 13 madalya kazandığını kaydetti.Share: