Kastamonu’da düzenlenen önceki Türk avrat mitingi 103’üncü yılında

Kastamonu’dahi, Anadolu’nun işgale karşı rast sesini afişe etmek amacıyla 10 Mabeyin 1919’birlikte yapılan geçmiş karı mitinginin 103’üncü yılı kutlandı.

Kışla Parkı önünde bir araya mevrut avrat dernekleri üyeleri ile vatandaşlar, önlerinde kağnı arabası, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüşe, Ilbay Avni Çakırdoğan, eşi Bahar Çakırdoğan, DÜRÜST Tümen Kastamonu Mebus Dokuz Canlı Polat, Eş ve Içtimai Hizmetler Bakan Yardımcısı Fatma Öncü, Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu ve CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka de katıldı.

Burada eş dernekleri üyeleriyle siyasal partilerin eş kolları temsilcileri ve Vekil Yardımcısı Fatma Öncü, Vali Şarap’ın eşi Bahar Şarap, mitingin 103’üncü sene dönümü nedeniyle Atatürk ve Şerife Abla anıtlarına çelenk koydu.

10 Aralık Karı Platformu Derneği Umumi Heyet Üyesi Ayten Kızıltan, burada yaptığı konuşmada, Türk kadınının Halas Savaşı’ndaki makro rolüne işaret etti.

Türk kadınının işgale müfit dediğini söyleyen Kızıltan, “30 Teşrinievvel 1918’dahi imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İtilaf Devletleri’nin yurdumuzu işgal etmesine aksülamel açıklamak ve Atatürk’ün başlattığı Halas mücadelesine bindi çevirmek için Kız Hoca Okulu bahçesinde 3 binden aşkın eş aynı araya geldi. Hanımlar Cemiyeti’nin tertiplediği bu miting tarihimizde düzenlenen önceki karı mitingidir. Mitingde saraka kayran hanımlar Türk milletinin uğradığı haksızlıkları, işgalleri ve işgalcilerin yaptığı vahşeti dile getirdiler.” dedi.

Bu fedakarlığın dünyada eşinin bulunmadığını anlatan Kızıltan, “Türk kadınlarının Mili Mücadele’deki fedakarlıkları parçalanmamış dünyada eşi görülmemiş, adı konulmamış ve yazılmamış tıpkısı eş destanıdır. Bu yiğit kadılarımız yeri mevrut elinde silahı ile cephede, yeri gelmiş miting meydanlarında kayran alarak vatanın toprağını işgalci güçlere bırakmamak üzere mücadele etmiştir. Türk kadını zaman dahi bire bir zihin ve güçtedir.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmanın ardından el oyunları gösterisi sunuldu.

Share: