Malatyalı Çiftçinin Yemleme Deposunu Yakıp Ağaçlarını Kestiler

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde çiftçilik ve besicilik özne Alp Pektaş’ın geçmiş ağızotu antrepo su kundaklandı, sonradan birlikte 4 yıldır çalışma verip büyüttüğü 600 skor ağacı kesildi. Pektaş, “Ilk depomu yaktılar; içerisinde 20 titrem saman, 10 ton yonca vardı. Tek şey koymadılar, herhangi bir şeyi yakıp yıktılar. 500-600 bin liralık zararım var. Tarlada üstelik bilcümle ağaçları kestiler, 1 milyon uymazlık var. Şu anda çokça mağdurum. Mahvoldum, bittim” dedi.

Malatya Yazıhan ilçesine kapalı Fethiye Mahallesi’nde besicilik ve çiftçilikle uğraşan Alp Pektaş’ın evvel yemleme deposu kundaklandı, sonra dahi 150 kayısı ağacı ile 450 koz ağacı kökünden kesildi. Cingöz, Yiğit Pektaş’ın şikayeti üzerine ağızotu deposunu yakın ağaçları kesen dirilik veya kişileri hissetmek üzere düzentileme başlattı.

“MAHVOLDUM, BİTTİM”

Yiğit Pektaş, şunları söyledi:

“Tarlada hiçbir ağaç bırakmamışlar. 150 kayısı, 450 şerha dahi ceviz ağacını kesmişler. Önceki depomu yaktılar; içerisinde 20 titrem saman, 10 titrem yonca vardı. Tek husus koymadılar, rastgele şeyi yakıp yıktılar. Ilişki günü depomu yaktılar. 500-600 bin lira zararım var. Tarlada dahi hep ağaçları kestiler, 1 milyon beis var. Şu anda haddinden fazla mağdurum. Mahvoldum, bittim.”

Pektaş, şüphelendiği kimse olmadığını belirterek, “Köyde çekememezlik var. Yabancı, gelip bunları bu şekilde yapmaz” dedi. Eşinin yaşanan görüngü zımnında rahatsızlandığını dile getiren Pektaş, “Samanım, yoncam, ineklerin yemi, temas öz buradaydı. Tek şeyim kalmadı, seçkin madde yandı. Depo adına kullanıyorduk, şimdi ineklerimize yedirecek tek şeyimiz kalmadı. Haddinden Fazla mağduruz. Eşim burayı gördü, üzüntünden rahatsızlandı, deminden hastanede” diyerek konuştu.

“RESMEN BİR KATLİAM YAPILMIŞ”

Kahraman Pektaş’ın dayısı Hasan Kaya ise yaşanan olaydan periferi yeğeninin şişman tıpkısı mağduriyet yaşadığını tabir ederek, “Bu ağaçlara yıllardan beri iş çekiyor. Köyden evet üstelik havuzdan su getirip bu ağaçları suluyordu. Gecesini gündüzünü buraya adamıştı. Bunu yapanlar gerçekten hiç vicdan azabı duymamışlar. Benzeri canlının katledildiğini görüyoruz. Resmen burada bir katliam yaşatılmış. Yetkililerden tıpkısı zaman evvel faillerin bulunmasını, lazım cezayı almalarını ve bir daha bu tür olayların yaşanmaması amacıyla zaruri tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Tıpkısı de olaydan kıran yaşanan mağduriyetin tazmin edilmesini gönlümüz arzuluyor” dedi.

“GENIŞLIK BÜYÜK ALÇAKLIĞI YAPMIŞLAR”

Fethiye Mahallesi Muhtarı Fahri Güler da olaydan ortalık çokça kalbi kırık olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Üzgümün. Geri ahırı yanmıştı. NATO üssünden beni aradılar ve Fethiye’bile coşkunluk olduğunu söylediler. Durumu bildirdim, itfaiye aracı gelip engelleme etti. Elbette bundan haberimiz yoktu. Ondan sonradan da ağaçlarını budamışlar. Üzgünüm, Fethiye’de şimdiye büyüklüğünde olmadık tıpkısı buut. Bunu kim yaptıysa sunma balaban alçaklığı yapmış. Tığ birlikte bu olayın takipçisi olacağız. Burada Fethiye’nin haysiyeti ve şerefi önde sağlık. Kaymakamımız ve uray başkanımız üstelik bu olayın peşindeler.”

“EGO İNSANIM DİYEN BUNU YAPMAZ”

Yaşanan olaydan ortalık Pektaş’a geçmiş olsun ziyaretinde mevcut CHP Yazıhan İlçe Başkanı Şahmurat Etken, “Fethiye’bile çok ciddi aynı olayla karşılaştık. Üretici, maraba Alp kardeşimizin ilk deposu kundaklanmış, eviyle ve hayvanların yemleriyle ilgili değme özdek ağız ağıza halel edilmiş. Sonradan dahi gidip bahçesinde tıpkısı kırım yapmışlar. Bunu ‘ben insanım’ diyen kimse yapmaz. Can Kuşu anlamsız beğenilmeyen birilerinin yaptığı aynı fenomen diye düşünüyoruz. Bölgemizde bu kök olaylarla sık karşılaşmıyoruz, bizi birlikte haddinden fazla üzdü” dedi.

Share: