Marmaris tek canevi oldu, deprem bölgelerine yardımlar gönderilmeye bitmeme ediyor

Yüzyılın yer iri felaketlerinden yerine nitelendirilen Kahramanmaraş Depremi’nin yaralarını iletilmek üzere mevki genelinde olduğu kabilinden Muğla’nın Marmaris ilçesi üstelik adeta yegâne yürek oldu. Marmaris Kaymakamlığı koordinesinde önceki günden itibaren Marmaris Belediyesi, umum sivil toplum kuruluşları ve odalar zelzele bölgelerine müzaheret örtmek için seferber oldular.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Büyüklük Aksoy, Şehremini Mehmet Oktay, Tecim Odası Başkanı Mutlu Ayhan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız, GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, Bahir Ticaret Odası Başkanı Halil Sınırlı, TURSAB Btk Başkanı Suat Sabah Yeli ve İlçe Güvenlik Müdürü Oktay Kapsız müzaheret cem merkezini müzakere etti.

Yetkililer marifetiyle zelzele bölgesine yapılan yardımlar ve depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması üstüne yapılan icraat ile ilgilendiren hikmet verildi. İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası vasıtasıyla hazırlanan tıpkısı yardım tırı dahi dualarla sarsıntı bölgesine uğurlandı.

Depremin ilk gününden itibaren yekpare Türkiye’de olduğu kabilinden Marmaris’ten birlikte arama kurtarma, şalter gereç ve insanca yardımların layenkati devam ettiği rapor fail Ilçebay Aksoy; “6 Şubat’ta meydana gelen bilcümle ulusumuzu acıyla vuran sarsıntı sonrasında bilcümle ülkemizde olduğu gibi, Marmaris’imizde de bölgedeki afetzedelerimize yaymak için yardım çokluk faaliyetlerimize planlama çerçevesinde bilcümle birlikte işbirliği içerisinde devam ediyoruz. Bilindiği üzere ayni yardımlar AFAD başkanlığımızca ve buna bağlı adına AFAD İl Müdürlüğümüzce yapılan cazibe eş güdüm çerçevesinde bölgeye gönderilmektedir. Tığ bile ilçemizdeki bilcümle paydaşlar olarak kaymakamlığımız, belediyemiz, tecim odamız, esnaf odamız, deniz ticaret odamız, GRTOB ve TURSAB ile hep arkadaşlarımızla alay malay eş güdüm ve uzlaşma içerisinde yardımları topluyoruz. Toplanan yardımları şu anda bulunduğumuz karayolları şantiyesinde depoluyoruz. Burayı zelzele yardım çokluk koordinasyon ve irsal merkezi yerine kullanıyoruz. Burada toplayıp gücümüzü birleştirerek bölgeye sevk ediyoruz’ dedi.

“Depremzedelerimiz için akak kapasitemizi 3 bine çıkardık”

Ilçebay Aksoy; “Depremden etkilenip bile bölgesinde evi yıkılmış olan bulunduğu ilde yüzmek istemeyen vatandaşlarımızla bildiğiniz kabilinden esasen AFAD başkanlığımızın koordinesinde depreme maruz kalmamış gayrı illere geçici iskan ve tahaffuz için irsal ediliyorlar. Bunun dışında münferiden gelen depremzedelerimiz de oluyor biz Marmaris’imizde kadirbilir fedakar iyilikçi Marmaris halkının, hisse senedi insanlarımızın desteğiyle şu anda 3 binin üstünde tıpkısı tahaffuz kapasitesi oluşturduk, ihtiyaca göre bu kapasite elan de artacaktır. İlçemizdeki iş insanlarımız, otel sahiplerimiz, turizmcilerimiz gelecek konuklarımızın kül dikiz ihtiyaçlarıyla beraber misafir edecekler ama bunun dışında tekrar gerekseme duyulan hep yeme, içmece, temel gerekseme maddeleri, giyim, hijyen, saffet malzemeleri dahi yeniden ister ilçemizde kâin iyicil vatandaşlarımızın yaptığı bağışlarla ve gerekse mülk AFAD müdürlüğümüz ve valiliğimizce AFAD bütçesinden karşılanacaktır. Ego bu sürecin kudretli hareketli vatandaşlarımızın yararına gerekli işbirliği yapan hep emeği fedakarlığı gösteren burada mevcut hep altın arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Özellikle otellerin hemencek misafirlere amade edilmesinde emeği güzeşte GETOB Başkanı Mustafa Bey’e gene bilcümle gayrı arkadaşlarımıza teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“Tekmil kaymakamlık ortak koordinasyon ve teşrikimesai içerisindeyiz”

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Celal Aksoy; “Şehremaneti başkanımıza yardımların toplanılmasındaki ve koordinasyonundaki destekleri ve çabaları üzere teşekkür ederim. Çokça temiz çokça kadirşinas şişman ayrımsız milletin çocuklarıyız. Bunun verdiği güçle inşallah imdi Marmaris ilçesi namına bilcümle kaynaklarımızı seferber ederek, ister bölgeye müzaheret ika konusunda ve gerekse ilçemize gelecek misafirlerimizin ağırlanması üstüne koordinasyonumuzu genişlik üstteki en üst düzeyde sara İşbirliği ve planlamayı da arz enerjik biçimde yaparak elimizden gelen rastgele şeyi yapacağız” diye niteleyerek gelen talepler ile sarsıntı bölgesine müzaheret göndermeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Esnaf Odası’nın 12. tırını bölgeye gönderdiklerini anlatım fail Ilçebay Aksoy, karayollarında kurulan yer sarsıntısı koordinasyon merkezinde Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız’a, görüş kendisine yaptıkları bindi ve depremden etkilenen bölgelere yolladıkları yardımlar üzere de antrparantez şükranlarını sunduğunu belirtti. – MUĞLA

Share: