Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi 6. Uluslararası Satranç Turnuvası başladı

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Mersin Büyükşehir Belediyesi Arsıulusal Satranç Turnuvası, 12 ülkeden 314 sporcunun katılımıyla başladı.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve sazak Büyükşehir Belediyesi hareket birliğiyle kombinasyon edilen turnuva, Yenişehir ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde bidayet aldı.

Büyükşehir belediye başkanı Vahap Seçer, organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada, müsabakalarda savaşım fail evcil ve yabancı sporculara muvaffakiyet diledi.

Bu asıl organizasyonların dünyaya hazar mesajı verdiğini nâkil Seçer, turnuvanın kentin tanıtımına bile katkı sağladığını söyledi.

Tulay: “Tekmil spor federasyonlarını bulutsuz açıklık eski durumdayız”

TSF Başkanı Gülkız Tulay, federasyon hareketlilik programının ağır sıklet bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

Ülke genelinde resmi adına 64 spor federasyonu olduğunu dile getiren Tulay, şöyle konuştu:

“Bakanlığın verilerine bakarak, bunların lisanlı sporcu sayısının toplamı 10 milyon civarında görünüyor. Türkiye Satranç Federasyonu adına 1 milyondan çok lisanslı sporcuyla, yekpare spor federasyonlarını çıplak meydanlık önceki durumdayız. Buna futbol de karışma. Zaman geldiğimiz noktada; çok çalışmanın, irtibat olmanın, baş başa akım etmenin, alelhusus birlikte ebeveynlerin satranç sporunu benimsemelerin çok mehabetli katkısı var.”

Tulay, Mersin Büyükşehir Belediyesi Arsıulusal Satranç Turnuvası’nın dünyadaki özge organizasyonlara yaşıt yerine gösterildiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların arkası sıra Seçer ve Tulay, turnuvanın tevessül hamlesini yaptı.

Türkiye’nin beraberinde İran, Suriye, Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Kosova, Somali, Cezayir ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hesabına sporcuların uğraş ettiği organizasyonda 314 elçi kayran aldı.

A ve B görünmek amacıyla iki kategoride ve 9 dolaşma halinde gerçekleştirilecek turnuvada muvaffakiyetli olan sporculara toplanmış 101 bin 100 lira dürü dağıtılacak.

Organizasyon, 10 Eylül’birlikte oynanacak final müsabakalarının ardından sona erecek.

Share: