SELIM Parti Kadro Başkanvekili Ünal, Kahramanmaraş’ta köprü açılışına katıldı Açıklaması

YANLIŞSIZ Öğür Takım Başkanvekili Çevrimli Ünal, Onikişubat Belediyesinin karı sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak büyüklük sayısının 56’ya çıktığını belirtti.

Ünal, Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla form Dulkadiroğlu ilçesinde inşası tamamlanan Kanlıdere Köprüsü’nün açım töreninde yaptığı konuşmada, kentin ruhunu, kimliğini, karakterini ve tarihi dokusunu merkeze alarak akım ettiklerini dile getirdi.

Ünal, “Zira, tıpkısı şehrin çocuklarının karakterini, kimliğini, o şehrin ruhu, mimarisi, tarihi dokusu belirler. Kahramanmaraş, kimliği olan tıpkısı şehirdir. Karakteri olan tıpkı kent ve hepsinden önemlisi hikayesi olan tıpkı kent. Bu hikaye tıpkısı alplık hikayesi ve İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiş ve herhangi bir ferdi ‘kahraman’ adına nitelendirilmiş bire bir şehirden bahsediyoruz. her bir ferdinin nazik hikayeleri olan ayrımsız şehir. Yani Rıdvan Hoca’yı aldığınızda benzeri hikaye, Şanlı Sezai Efendi’yi aldığınızda bir hikaye, Senem Ayşe’yi aldığınızda ayrı benzeri hikaye, Abdal Halil Ağa’yı aldığınızda ayrı bir hikaye, Aslan Bey’i aldığınızda ayrı ayrımsız hikaye. Gelişigüzel biri şişman kavgaların, şişman aynı mücadelenin şişman bire bir bağımsızlık azminin şahsiyetlerine dönüşmüş seçkin ferdi ‘kahraman’ olan benzeri şehirden bahsediyoruz.” dedi.

Ünal, Kahramanmaraş’ın çokça hususi ve bulunmaz ayrımsız kent olduğunu ve mimarisini birlikte 2011 yılından bugüne tarihi Kahramanmaraş kalesini merkeze alarak yeniden ortaya çıkardıklarını rapor etti.

Çalışmaların bitmeme ettiğini aktaran Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin karakterini, tarihi dokusunu, mimarisini 2011’den bugüne Kale’yi merkeze alarak yeniden ortaya çıkarıyoruz. Tarihi yapılar bir bir ortaya çıkıyor. İnşallah Türkiye’nin yeryüzü gür mimarlarından birisi olan Sayın Hilmi Şenel çalışmasıyla beraber Tekke’nin yıpranmamış mimarisi ortaya çıkacaktır. Celil Cami çevresinin ve tarihi Maraş Çarşısı’nın yeni tarihi dokusu daha çok. Şehrin kalbini şehrin tarihi dokusuna makul adına baştan ortaya çıkarırken aynı zamanda da şehrin muvasala ast yapısını şehrin, esenlik terbiye, kadar herhangi bir alanda zir yapısını üstelik gündeş imkanlarla bugünün şartlarını karşılayacak şekilde ayağa kaldırıyoruz. Bire Bir zamanda hükümetimiz hamdolsun bugüne büyüklüğünde 60 milyar envestisman yapmış Kahramanmaraş’a. Bu rakama büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yatırımları dahil değil.”

Konuşmasında Kahramanmaraş’ta “Doğa Dostu Site ve Duyarlılık” temel temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023’e birlikte değinen Ünal, “Onikişubat Belediyesinin karı sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak büyüklük sayısı şu an 56’ya çıkmıştır. Bu yatırımlar bu 60 milyara dahil değil. Bir şehri ayağa kaldıran o şehrin evlatlarıdır. O şehrin evlatlarının şehirleriyle ilişkin hayalleridir, dertleridir, o şehrin evlatlarının öz rüyalarını kendi şehirlerinde görmesidir. Allah’ın izniyle inşallah 2023 hedefleriyle kendimizi sınırlamıyoruz. İnşallah 2053’ü, Cumhurbaşkanı’mızın koyduğu hedefler çerçevesinde 2071’i hedefliyoruz. Kâfi kim bire bir olalım deneyli olalım, hareketli olalım, hep alay malay dinamik ve iri Türkiye hayalimizi beraberce gerçekleştirelim.” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör ise kente kullanılmamış bire bir yatırımı elan kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, köprüyü 35 milyonluk ayrımsız yatırımla 89 günde düz yazı ettiklerini söyledi.

Tüm kol arkadaşlarına teşekkürname fail Güngör, “Eskimemiş köprümüze geçtiğimiz orak ayı ayında kaybettiğimiz, altın büyüğümüz, mebusluk ve şehremaneti başkanlığı görevlerinde şehrimize hizmetleri bulunmuş Ali Sezal ağabeyin ismini veriyoruz.” dedi.Share: