Tayvan, Çin’e ilgilendiren 39 uğraş uçağı ve 13 çarpışma gemisi yoluyla abluka altında olduğunu açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin peşi sıra başlattığı, elan ilk açıklanan 4 günce süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 kavga uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin çekicilik ve bahir araçlarının elektronik takip araçları, karakol uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların sıklet alanlarını sınırladığı akseptans edilen gelgel ve bahir hattının doğusunda ve Tayvan’ın Albeni Defans Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Cezire’yı müzakere ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin arkası sıra Cezire çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin uğraş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” adına gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 cidal uçağı ve 13 kavga gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in serencam 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, emir ihtilafı içinde olduğu Ada’nın çevresinde fiili tıpkısı kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede ölçülü tatbikatlar dolayısıyla ara sıra alanlar, sefine ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA KARŞIN DEVAM ETTİRECEK

Çin ordusu, cemaziyelevvel yapılan açıklamada, tatbikatlarla ait yayımlanan gelgel ve bahir güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi pazar günü gün ortası saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

ÇAKER TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kurultay heyetinin güzeşte hafta yaptığı ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin dakikasında peşi sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı üstelik Ada çevresinde “bir saf askeri manevra” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 sene aradan bilahare Cezire’yı musahabe eden evvel ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı görüşme etmişti.

Share: