TPAO Umumi Müdürü Melih Eğlek Âlim: Karadeniz’de yıpranmamış rezerv arayışı sürecek, proje kapsamını genişleteceğiz

” Karadeniz’de Kontrol ve Istihsal ve Süper Nahiye Düşüncesi Konferansı”na katılan Bilgin, konuşma sırasında oylumlu düşünce alışverişlerinin olacağına yönelik inancını paylaştı. Bilgin, TPAO’nun yeryüzü serbest lisans alanına cemaat olduğu Karadeniz’birlikte ultra dip bahir taharri faaliyetlerinde rastgele ant başlangıç aktör olduğunu belirterek, “Fakat 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik el işi hisse senedi akışları ile şakkadak çok blokta en son sismik selen toplama teknikleri ve kaslı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya müteveccih anadan görme kontrol yaklaşımını hızlandırmak tür olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

“YETERLİ POTANSİYELİMİZ VAR”

TPAO’nun dip akarsu içre operasyonel yetenekler kazanmaya odaklandığına dikkati çeken Bilgin, “Bu dahi TPAO’nun açık deniz sondajına faik tedbir zinciri verimlilikleri getirebilmesini sağladı. açık deniz keşiflerine yönelik eskimemiş yaklaşımımız, Karadeniz’in tamamında bulunan 2B ve 3B sismik verilere mülhak yerine 45 bin kilometrekarelik bire bir alanı havi kapsamlı bir sismik iktisap ile desteklenmiştir, burada neredeyse 50’ye andıran ehliyetli olgunluğa erbap potansiyelimiz vardır.” ifadelerini kullandı.

“2023 İLK EREK”

Âlim, yılın genişlik nazik dip açık deniz keşfi olan Sakarya keşfinin Ağustos 2020’de duyurulmasının arkası sıra yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

“Gazın yeryüzü gelişmemiş sürede bağırsak piyasaya minimal riskle getirilmesini kabil kılacak haddinden fazla aşamalı geliştirme programını başlattık. 2023’ün geçmiş çeyreği nihai hedefimizdi ve bibi öyle. Böylesine saldırgan bire bir hedefe sahip olmak, değişik iki araştırı gemisi Kanuncu ve Yavuz’un Sakarya’evet seferber edilmesini gerektirmiş ve bu bile bölgede gerçekleştirilen operasyonun büyüklüğünü örtüsüz göstermektedir.”

“İLK DUYURUDAN BU YANA 24 KAMER GEÇTİ”

Keşfin önce duyurusundan bu yana 24 ay geçtiğinin altını çizen Bilimci, “Hidrokarbür içeren dangadak çok rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardık. Sakarya Doğal Gaz Sahasında 11 sayı geliştirme kuyusu açılmış ve bunlardan ikisi Kanuncu istikşaf gemisi ile 5 gizil istihsal aralığında başarıyla imtihan edilmiştir.” diyerek konuştu.

“YIL SONUNA KADAR YENİ BİR ETÜT AÇILACAK”

Âlim, arama faaliyetleri ile birlikte Faz-1 tamamlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Yıl sona ermeden önce gündemimizin aynı parçası olarak yeni bire bir araştırı kuyusu sondajı yapacağız.” dedi.

TPAO Genel Müdürü Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü: “TPAO, Sakarya’nın yekpare vadi geliştirmesinin ilk aşaması üzere sınıfının sunma iyisi bakım şirketlerinden oluşan benzeri konsorsiyum ile EPCI sözleşmesini, keşfin üzerinden 12 ay geçtikten serian bilahare imzaladı. Sakarya, hasis üstelik dünyanın sunma mufassal ve yer dip Tahtelbahir ankraj istihsal sistemi olacak. Şu anda istihsal boruları döşeniyor. Koşut adına göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 km batısında düz düzlük Filyos’taki kara üretim tesisi, projedeki tek faaliyetten kavrayışsız kalmıyor. Söz Gelişi toprak işleri, polat montajı ve binalar zaten tamamlandı. Tedbir edilen ekipmanların montajı, borulama ve hayatiyet tesisatı işleri bitmeme etmekte olup, bütünü güdük sürede devreye alınmaya amade ağıl gelecektir.”

“SÜPER HAVZAYA DÖNÜŞTÜRMENİN EŞİĞİNDEYİZ”

Karadeniz’i “Süper Nahiye”ya dönüştürmenin eşiğindeyken, TPAO’nun geleneksel yapısı zarfında dahi inkılap yaşandığını vurgulayan Bilim Adamı, “TPAO, kendisini alev, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen benzeri kuruluşa dönüştürüyor. 4 sayı kuruma ilişik ve kendi işlettiği tetebbu gemisi ile 3 sene içerisinde 11 geliştirme kuyusuna ek olarak 14 koyu akarsu taharri kuyusunun açılması, Karadeniz ve Doğu Akdeniz Programlarında ferah aksiyon yapıldığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Bilimci, TPAO’nun yönetimsel ve operasyonel standartlarını global seviyelere ve hassaten henüz bile yukarılara taşıdığını de dile getirdi.

“TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE KATKI SUNUYORUZ”

Konuşmasında Sakarya Gaz Sahası Ihya Projesi’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na yeni bire bir gürecilik bile kazandırdığını da anımsatan Âlim, şöyle bitmeme etti: “TPAO olarak; ultra derin kontrol, etüt ve inşaat alanlarında haddinden fazla çabuk know-how geliştirmekle kalmıyoruz, bir yandan kendi alanlarında sonuç adım deneyimli olan personelimizin ustalık setini genişletiyor, özge yandan bile geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle bilakis karın göçüne bile yoğun bire bir ulama sunuyoruz. Dünyanın ciharıyek beraberinde değişik offshore projelerinde görev almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’dahi özlük ülkelerinin saygınlık projesini gerçekleştirmek üzere yuvaya dönmüş durumdalar.”

Âlim, Karadeniz operasyonlarında kendilerine destek verecek adam kaynağı amacıyla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde iki yeni bölümün bu sene yetişek vermeye başlayacağını söyledi.

“AZİMLE ÇALIŞIYORUZ”

Sakarya gazını, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına duyurmak üzere çalıştıklarını rapor fail Bilgin, “Bittabi Karadeniz’birlikte eskimemiş çekince arayışlarımız bile sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan dahi uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar süresince hidrokarbür kontrol ve üretim faaliyetlerimize ev sahipliği yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilimci, Semavi Vatan’ın zenginliklerini Türkiye’nin hesaplı ve teknolojik gelişimine uzlaştırıcı kılma çabalarına destek yöneltmek üzere azimle çalıştıklarını kaydederek, “Umarım doğal gaz keşifleri, takkadak lehçe erke işbirliğini sağlamakla kalmayıp, benzeri zamanda umumi lehçe iktisadi ve politik istikrarın güçlendirilmesinde lüks oynayacaktır.” dedi.

TPAO Genel Müdürü Âlim, konuşmasının böylelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Erke ve Bağımlı Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve ayrımsız eski dönem Enerji Bakanı Nişancı Albayrak ile projeye katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti.Share: