Turan Aydoğan’dan Bildirme Düşük Zahmetli Aylığının Minimum Ücret Seviyesine Çekilmesi İçin Kanun Teklifi

CHP İstanbul Mebus Turan Aydoğan, en bağan zahmetli aylığının minimal sevap düzeyine çıkarılması ve iştirakçi emeklilerinin birlikte kamu emeklileri üzere dolgun hareket sözleşmelerinden kaynaklanan haklardan yaralanması için yasa teklifi verdi.

CHP İstanbul Mebus Avukat Turan Aydoğan, tekaüt maaşlarıyla artırılması için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi. Teklifte, sunu bağan zahmetli aylığının asgari sevap seviyesinde olması ve iştirakçi emeklilerinin da amme emeklileri gibi şişko gelişim sözleşmesinden yararlanması öngörüldü. Konuyla ilişkin kayıtlı izah özne Aydoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR”

“Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar değerlendirildiğinde 3500 TL ile geçinmenin imkansız olduğu bile ortada. 13.7 milyon tekaüt vatandaşımız var. Bu rakamın tıpkısı kısmı 3500 TL ile geçinmeye çalışıyor. Bu insanların mevcut koşullarda insancasına yaşam sürmeleri hangi kadar olanaklı gibi? Bu ülkenin yöneticileri bu insanları yok mu sayıyor? Konu çokça çabucak ele alınmalı ve derhal bildirme bağan zor aylığı tek olmazsa minimum ecir seviyesinde olmalı. Tekaüt vatandaşlarımızı açlıkla sınıyorlar. Emekliler açlığa mahkum ediliyor. Çözüm TBMM’dahi. Bildirme düşük mütekait aylığı minimum ücretin altında kalmamalı ve derhal kanun çıkarılmalı. Bizim yasa teklifimizde en düşük tekaüt aylığının asgari ücretin altında kalmaması amacıyla verdiğimiz kanun teklifinin takipçisi olacağız. Kanun tekliflerimizi TBMM’ye sunduk. Bu sorunun çabucak çözülmesi gerekiyor. Konunun yakın takipçisi olacağım.”

Share: