Vekil Âdem: Bugüne büyüklüğünde bulaşan çor salgını saptanmamıştır

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Insan, “Havza illerinde bulaşıcı çor verilerini ve analizlerini eğlenceli kendisine strateji ediyoruz. Bu kapsamda bugüne büyüklüğünde rastgele bulaşıcı hastalık salgını saptanmamıştır” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede bulunan Esenlik Bakanı Fahrettin Herif Hatay’birlikte kurulan Beyaban Hastanesi’nde açıklamalarda bulundu. Icra Vekili Insan, açıklamasında depremin 3’ncü gününden itibaren ahali sağlığı krizi yaşanmaması amacıyla tedbirlerin alındığını ve almaya bitmeme ettiklerini söyledi.

‘SALGINLARA AMIL OLABİLECEK SUNU KRİTİK KONU İÇME SUYU’Salgınlara amil olabilecek sunu ciddi konunun içmece suyu olduğunu söyleyen Adam, “Yıpranmamış kurulan kurulmaya devam edilen şişman yaşam alanları üzere da bir numara etap afiyet hizmetleri familya hekimliği uygulamamızı kelimesi kelimesine sürdürüyoruz. Bu cins afetlerden sonradan tanıdık sunma nazik risklerden biri ortam şartlarının hijyen açısından bozulmasına sınırlanmış kendisine geçici hastalıkların salgına dönüşmesi tehlikesidir. Bu kapsamda şişko alanların dezenfekte edilmesi kemirgen ve haşerelere alın ilaçlanması çalışmalarını kesintisiz sürdürüyoruz. Suların analizlerini uyumlu adına yapıyor ve bakiye klor miktarını ölçüyoruz. Fire olan yerlerde süper klorlama yapıyoruz” dedi.’MOBİL AKARSU LABORATUVARLARI BÖLGEDE’Mobil su laboratuvarlarının bölgede fariza yaptığını tamlayan Adam, “06-17 Küçük Ay 2023 tarihleri beyninde yer sarsıntısı bölgesinde 8 bin 379 noktada bakiye klor ölçümü işlenmiş olup yüzde 81,54 oranında kalıntı klor oranı akla yatkın yerine görülmektedir. Hatay ilimizin Antakya ve Develik ilçeleri dışında hareket illerinde kanalizasyon suyu verilebilmektedir. Hatay dışındaki bütün illerde süper klorlama yapılmış olup klorlamaya bitmeme edilmektedir. Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Urfa, Kilis ve Osmaniye’de belediyeler de sistemsel klorlama yapmakta olup sahada ekipler makul görmedikleri yerlerde klor tablet ile birlikte klorlama yapmaktadır” diye niteleyerek konuştu.’YAPILACAK DUYURUYA BÜYÜKLÜĞÜNDE AMBALAJLI SULAR TERCİH EDİLMELİDİR’Sudaki bulanıklığın azaldığını belirten Kayırıcı, “Lağım Döşemi hasarları ve kaynakta meydana gelen olumsuzluklardan periferi su kalitesinde uygunsuzluklar yaşanabilmektedir. Valilik evet de kaymakamlıkların ‘musluk suyu içilebilir’ duyurusuna büyüklüğünde içme ve diş fırçalama için ambalajlı sular yeğleme edilmeli, kanalizasyon suyu arılık üzere kullanılmalıdır. Malatya ilimizde şebeke suyu kâin olmasına karşın, kaynakta güçlük olduğundan, süper klorlama canlı olmamaktadır” dedi.’BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE HERHANGİ BİR BULAŞICI HASTALIK SALGINI SAPTANMAMIŞTIR’İncelenen 2 bin 632 su örneğinden yüzde 77’sinin mikrobiyolojik olarak makul olduğunu belirten Kayırıcı, “Keçe kentlerimizde, depremzedelerimize içmece suyu paketli adına dağıtılmakta, tankerlerle mevrut istimal suyu ise klorlanmaktadır. Toprak illerinde bulaşıcı hastalık verilerini ve analizlerini ahenktar kendisine izleme ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar temas bulaşan çor salgını saptanmamıştır” diye konuştu.

Bölgede tanıdık hastalıklarla ilgilendiren vukuf veren Herif, “Depremden etkilenen 11 ilde dahi dokuz canlı seyrettiği görülmüştür; Kahramanmaraş ilinde tıpkısı suçiçeği vakamız bulunan olup rahatsız izolasyona alınmıştır. Iveğen çöz enfeksiyonu olgularında sayıca artma olmakla bu arada müstevli belirleme edilmemiştir. Gaziantep ve Osmaniye’de rotavirus enfeksiyonu, Adıyaman’birlikte rotavirus ve adenovirus enfeksiyonu nedeniyle hastanede yatarak otama edilen beş on hastamız bulunmaktadır. Iveğen iç enfeksiyonları açısından ayrımsız müstevli durumu yoktur. Enflüanza ve bir hastalıklarda aynı artmakla bu arada müstevli oluşturacak durum saptanmamıştır. Bildirilen sarılıklar bakir doğan sarılığı olup bulaşan hepatit saptanmamıştır” dedi.

Share: