Vekil Kirişci, Kahramanmaraş’ta “2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” programında konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023’te tarım ürünleri ihracatının 36 milyar doların üstünde gerçekleşeceğini belirtti.

Bakan Kirişci, AK Tümen Kahramanmaraş İl Başkanlığınca bire bir restoranda düzenlenen “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programına katıldı.

Burada konuşan Kirişci, DOĞRU Tümen’nin kurulduğu günden bu yana Türkiye siyasetinin bilcümle kalıtım bilimi kodlarını değiştirerek bunu olumlu manada siyasete, ekonomiye, büyümeye, istihdama, ihracata ülke yararına olabilecek seçme türlü alanlara yansıtmayı başarmış özel bire bir hareketin adı olduğunu söyledi.

Partilerinin 21 yılı geride bıraktığını hatırlatan Kirişci, Türkiye’nin eskiden yaşadığı hesaplı sıkıntılara değindi.

Kirişci, 2001’üstelik ülkenin Türkiye’nin benzeri hesaplı dağılış yaşadığını anımsatarak, “Bu zor şartlarda yöntem sahnesine çıkan AK Fırka, bu manada 20 almanak aynı nüfuz yerine haddinden fazla muvaffakiyetli hizmetlere belki birlikte on paralık kimsenin aklına gelmeyecek hizmetlere, bu ülkenin bu muazzez milletin yararına etap atmış, bu hizmetleri birer birer vatandaşların istifadesine sunmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Bugün DOĞRU Fırka’nin nesir ettiği majör aynı binanın bulunduğunu ve bu binanın gelişigüzel geçen periyot elan kalifiye, konforlu, insanların huzurunu ve refahını geliştirdiğini anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“100 günlük, 1 almanak, 3 yıllık, 5 almanak dedik hedefler koyduk hamdolsun o hedefleri çokça çok ilerilere taşıdık. Düşünün, Türkiye’nin 36 bilyon dolar ihracatı var bunun 3,7 milyar doları tarımsal ihracattı, yani yüzde 10’un az buçuk üzerinde. Türkiye İhracatçılar Meclisi açıkladı 8 mahiye ihracat rakamı tamam zamanların rekoru, 8 ayda 21,5 milyar dolarlık ihracatımız var. Sene sonunda 30 bilyon doların üzerine çıkma. 2002’üstelik tekmil Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı. Demincek biz elden tarım ürünleri ihracatını Allah’ın izniyle 30 bilyon doların üzerinde gerçekleştireceğiz. Tanrı ömür verirse üstelik 2023’te üstelik bunu 36 milyar doların çokça çokça üstünde görmüş olacağız. Ahbaplık devletinde demokrasilerde ayrımsız kalça vardır mevzuat. Türkiye belki anayasasını meşbu değiştiremedi ama anayasada bu ülkenin kalkınması ve refahı hesabına yapılması müstelzim hep değişiklikleri yaptı ve Türkiye’nin önünde o akla gelebilecek engelleri birer birer kaldırdı. Bununla birlikte yetinmedik tığ tıpkı bile cümle değişikliğine gittik ve eskimemiş sistemin adı imdi saylav sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dönmüştür ve bu ülkede bugünkü abra dönemi başladı. Eksiklikleri gayrimümkün mı benzer. Henüz gani seçme antlaşma iyinin düşmanıdır. Millet adına, insanlar adına erler yerine tabiatıyla henüz iyisini açmak için bilcümle gelişigüzel çalışacağız, çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

“Tarımsal bindi bugün 40 bilyon liraya yükseldi”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın değme zaman üreticinin beraberinde olduğunu anlatan Kirişci, “O çevrim amacıyla 1,8 bilyon liralık olan tarımsal destek zaman 40 bilyon liraya yükseldi ve hoppadak bizim verdiğimiz destekler mi yararlı apayrı bizim yatırım desteklerimiz var. Kültür Bankası enflasyonu biliyorsunuz 0 faizli emniyet veriyor. Yüzde 3,5,10’la şu anda yöntem faizi yüzde 12’ye çekildi, yüzdelik 12 ile emniyet kullandırıyor. Evet kredilerin sübvanse edilen kısmını kim karşılıyor tabii devletin hazinesi. Zımnında çiftçilere vermiş olduğumuz krediler bile karışma şöyle aynı bakıldığında tarıma haddinden fazla kebir bindi veriliyor.” ifadelerini kullandı.

“İHA ve SİHA’ları üreten dünyadaki az ülkelerden birisiyiz”

Kirişci, savunma sanayisinin da şişman iş gösterdiğini dile getirerek, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“2002’den bu yana defans sanayisine çok büyük önem verdik. Savunma sanayisine verdiğimiz ehemmiyet sayesinde bugün yerlilikte yüzde 80’lere dayandık yüzde 20’lik bir kısmı kaldı. Herkes deminden bizim özlük çarpışma uçağımızın ne antlaşma piste ineceğini yahut pistten teker kaldıracağını bekliyor zira İHA ve SİHA’ları üreten dünyadaki mahdut ülkelerden birisi haline geldik. Aynı mevki paramızla bize bu İHA’ları adeta toplattı kavrayışsız çekti toplattı ansız çekti amma gördük ki bunu kendimizin üretmesinden elan güzel, akla yatkın, uygun tıpkısı molekül olamazdı.”

Evvelce gençlerin önünün kesildiğini nâkil Kirişci, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın ise gençlere ayar ve ehemmiyet verdiğini tabir etti.

“Doğru politika, akilane vakfe bizi bu noktaya getirdi”

Icra Vekili Kirişci, Reisicumhur Erdoğan’ın seyahatlerine haremlik ettiğini anlatarak, ziyaretlerde kendilerine “Aman sizin Putin’le, Rusya ile aranız bol lütfen bizim doğalgazımızı kesmesinler, keserlerse donarız”, “Azerbaycan sizin dost ve cömert ülkeniz aman bizim ithal ettiğimiz akaryakıtın vanasını kapatmasınlar” dediğini anlatarak şöyle konuştu:

“Tığ NATO’nun bire bir üyesiyiz hem bile iki numaralı ülkesiyiz amma gayrı taraftan SUTAŞ ile müzakere sürecinde olan tıpkısı ülkeyiz. Hem NATO hem AB Ukrayna tarafında düz alırken Rusya’evet karşı benzeri politika izlerken biz ‘birini diğerine yeğleme edemeyiz bunların ikisi de bizim bacanak ve yandaki ülkelerimizdir.’ dedik. Şayet biz bunlardan birini tutmuş olsaydık Cenabıhak kayırma birisinden yana olsaydık birini yandaş mantığıyla destekliyor diğerini dahi karşımıza almış olsaydık zaman savaştan genişlik haddinden fazla zarar gören üçüncü mutluluk olurduk. Akıllıca politika, akıllıca duruş bizi bu noktaya getirdi. Şu zaman da adeta birbirleriyle yarışıyorlar Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşalım ve bu konuyu kendilerine iletelim ve arabuluculuk yapsın. Tahıl koridoru bizatihi mi oldu? Genellikle bu nev ziyaretler, buluşmalar hür ve angajmansız namına tanıdık İsviçre’da olur ama olduğu saha İstanbul. Dörtlü şahika, buluşmayan, benzeri araya gelmeyen, birbirlerine zırh çekenler bir masanın etrafında oturdular. Ne oldu tahıl koridoru dediğimiz tıpkısı vakit açıldı ve şu zaman 3 milyon tona mümasil hububat bu koridordan geçti. Tedbirlerimizi almıştık amma tedbirlerimize karşın şunu gördük, hakeza bir koridor dünyayı rahatlattı. Demin bu deşarj kısmen gerçekleşti. Elan hatim edilecek bayağı vuzuh var. Esirlerin takası de tekrar Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetiyle oldu. Bunu da dış politikada görmezden gelemeyiz.”

Türkiye’nin bundan sonra global tıpkısı aktör olduğuna vurgu fail Kirişci, şunları kaydetti:

“Bakir tıpkı beniz sene başlıyor ve eskimemiş yüz yıl inşallah Türkiye yüz yılı olacak. Türkiye bu yıpranmamış yüzyılda bilcümle marifetlerini maharetlerini sulh, tabiiyet, kardeşlik, müsamaha yerine ortaya koyacak bunu istihsal, istihdam, cari açığı önleme ve bunu ülkeye bolluk yerine yansıtmaya devam edecek. Hani derler evet dostlarımız bizim bu durumumuzdan bahtiyar olacaklar amma bilsinler ki düşmanlarımızın bile uykuları kaçacak. Bizim kimsenin toprağında gözümüz namevcut, kimsenin ayrımsız karış toprağına genişlik ufak bire bir şekilde gözle değişik nazır aynı mutluluk değiliz amma hadsizlik yapana üstelik haddini bildiririz. Sakarya Yer Muharebesi’nde orada o günkü İngilizlerin kışkırtmasıyla hadsizliğini sergileyen bu adalar denizinin öteki yakasındaki komşumuzun şayet bu davranışı tekrarı halinde bilsin ki faturası da sakil olur. O sakat Türkiye çıktı namevcut. Imdi seçme şeyiyle özlük ihtiyaçlarını karşılayabilen tıpkısı Türkiye var.”

Gazetecilerin sorularını de yanıtlayan Nazır Kirişci, DOĞRU Tümen iktidarlarıyla gelişigüzel sulanabilir yerey oranının yüzde 55’lerden yüzde 80’lere çıktığını, “parafin zer” pamuğu desteklemeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Programın arkası sıra Kirişci ve beraberindekiler, DOĞRU Tümen İl Başkanlığı yoluyla planlı geçmiş zaman milletvekilleri, yer başkanları, tarz kaza başkanları ve şehremaneti başkanları ile yapılan toplantıya ortaklık etti.

Kirişci daha sonraları keklik salma etkinliğine ve biber hasadına katıldı.

Share: