Veli Ağbaba: “Gri Pasaport Skandalı Adeta Aynı Şiddet Skandalına Dönüşmüş Görünüyor”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ege Ağbaba, “Boz pasaport skandalı şu zaman adeta aynı yargı skandalına üstelik dönüşmüş görünüyor. Olayın tahakkuk şekli, şüphelileri, delilleri, gelişigüzel özdek arasında olmasına rağmen hastalık halen sorun açılmadığını bilmiyoruz. Soruşturmayı uzun uzadıya, ipe un sererek ortaya çıkan bu taksirat ve iddialar zamana yayılarak fenomen soğutulmaya, halkoyu nezdindeki etkisi hafifletilmeye çalışılıyor” dedi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 19 Ilkgüz saat 17.00’birlikte Malatya’üstelik partinin mülk binası açılışı yapacağını tamlayan Ağbaba, Tunceli Milletvekili Çelik Şaroğlu’nun da katıldığı matbuat toplantısında şöyle konuştu:

“OKUL HARCAMALARI YÜZÜNDEN OKULA GİDEMEYEN ÖĞRENCİLER VAR”

“Meslek harcamaları tamam beş kat artmış durumda. Kırtasiyeden servis ücretlerine beş bitirme mütezayit okul harcamaları yüzünden okula gidemeyen öğrenciler var. Sosyal medyaya girin, yüzlerce mektepli isyan ediyor. Temas çevrim bizlere onlarca yakınma, şikayet geliyor. Öğretmeninden, öğrencisine, servisinden, kırtasiyecisine kadar hep bin ayrımsız balkı yanıyor. Aileler beş çağındaki çocukların defter cins masraflarını karşılayamaz ayla gelmiş. Bir top A4 marketlerde 100 lirayı aşmış. ‘Ekol kitaplarını meccanen yaptık’ dediler, deminden okula müracaat etmek üzere evden adım attığın an yığınla mülk ödüyorsun.

“KULUNCAK’TAKİ AYRINTILAR OKULA BAŞLAYAMAMIŞ, SERVİS BULUNMAYAN”

Türk Eğitim Bilimi Derneği’nin araştırmasına göre, 675 bin çocuk okula gidemedi. Bu çocukların gözyaşı ortalaması 14-17. Bu dallar nerede, bilen namevcut. Resmî Elbise parası, kırtasiye masrafı derken ayrintilar evde kalıyor. Çocukların servisle okula gitmesi de bundan sonra baş döndürücü oldu. Benzen ve mazota mevrut peş peşe zamlar ekol servisi fiyatlarını de artırdı. Sigortası, çalışanı, trafik tescili derken servis esnafı bile mecburen fiyatları artıyor. Büyükşehirlerde fiyatlar 4-5 mezuniyet artmış durumda. İstanbul, Ankara, İzmir kabil şehirlerde averaj 250-300 liralık olan servis ücretleri bu sene sunu gücük mesafe üzere 570-1000 TL’ye yükseldi. Bazen okullarda aylık minimal ecir büyüklüğünde servis parası isteniyor. 10 yaşından basit beniz binlerce yavru çabucak evinden okula gidebilmek üzere tıpkısı yılda on binlerce teklik mülk vermek zorunda kalacak. Antrparantez Malatya’nın bibi birçok ilçesinde servis ihalesi yapılmış değil. Kuluncak’taki ayrintilar okula başlayamamış, servis yok.

“İŞSİZLİK FONU KİME HAKIKAT NAMINA AKTARILIYOR?”

İşsizlik Sigortası Fonu adı üstünde işçilere aylak kaldıklarında bu fondan hareket bulana kadar ifa yapılması için kuruldu. Amma bu fondan işsizler dışında hep yararlanıyor. İşverenler, yandaş şirketler herkese fondan bol kepçe mülk dağıtılıyor. Amma işsize gelince fondan yararlanma şartı getiriliyor. Mart 2002 tarihinden 31 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde başıboşluk fonundan 20 yılda işsizlere ödenen toplam para 48 bilyon TL. Elden 2,5 yılda işverenlere, taraftar şirketlere sunulan teşvik ise 55 bilyon 579 milyon TL. Bu yılın geçmiş 8 ayında işsize sunulan toplanmış mal 7,8 bilyon TL. Yandaşlara fondan sunulan para ise bu yılın geçmiş 8 ayında toplam 15,8 bilyon TL. TÜİK verilerinde üstelik 3,5 milyon süreduran varken, ağustos ayında takkadak 420 bin işsize fondan avarelik ödeneği ödenmiş. 3 milyondan çok işsiz ağustos ayında ödenekten yararlanamamış. İşçinin özlük maaşından kesilen, işçinin zat parası olan fondan iştirakçi yararlanamıyorsa, fon kime töz namina aktarılıyor, fondaki bu servet kimlere peşkeş çekiliyor?

“ŞAYET İKTİDAR SAMİMİ İSE MECLİS AÇILIR AÇILMAZ BU DAVA DAKIKASINDA ÇÖZÜLEBİLİR”

Türkiye’da çözülmeyen sorunları Umumi Başkanımız çözüyor. KYK borçlarının faizlerinin silinmesini birlikte biz yaptık. Esnaf ve çiftçiler birlikte borçlarının faizlerini sileceğimizi bilsin. EYT meselesini üstelik tığ çözeceğiz. Mücahede Bakanı EYT sorununun çözümü noktasında bir emek grubunun oluşturulduğunu, çalışmaların fasıla ayına büyüklüğünde sonlandırılacağını açıkladı. Bu formüller nedir, ne değildir şu ana kadar tek kimse ile paylaşılmadı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; tekaütlük yaşının azaltılması veya eskimemiş aynı prim günü belirlenmesi dolay görülüyor. Yeniden söyleyelim emeklilikte yaşa takılanların sorunu bakir aynı gözyaşı şartı ve prim haset ödeme şartı ile çözülemez. Sorunun bakir ayrımsız gözyaşı şartı çözmeye gitmek, işi evire çevire yokuşa devam etmek demektir, EYT’lileri aldatmaktır. Partimizin Mücahede Büroları yerine ‘Içtimai Güvenlik Sistemi ve EYT Çalıştayı’, 22 Ekim 2018 tarihinde, bu sorunun çözümü üzere önerilerimizi paylaşmıştık. Eğer erk biraz içten ise Ilk Teşrin ayında meclis açılır açılmaz bu sevgili birden çözülebilir. EYT sorunu karşı önerimiz ayan ve nettir.

-4447 dar yasanın geçmişe çevrik hükmünün tahrip edilmesi, 9 Ilkgüz 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için tekaütlük yaş şartının kaldırılması, yasa öncesi lüzumlu sene ve prim ahit sayısını tamamlayanlara emeklilik hakkının verilmesi gerekmektedir.

-Emeklilik koşulları bütün yurttaşlar için yeniden düzenlenmelidir. Emeklilik yaşının aşamalı artışına derhal serencam verilmeli; tekaütlük yaşı, tamlık yurttaşlar için ülke gerçeklerine akıllıca aynı seviyeye çekilmelidir.

-Tekaüt aylıklarının madun sınırı asgari sevap seviyesine çekilmelidir ve aylık ilhak oranları bozuk seviyesine getirilmelidir.

-İntibak yasası gündeme getirilmeli, emekliler arasındaki maaş uçurumuna sonuç verilmelidir.

“BAKANLIK VATANDAŞA YÖNTEMINCE ‘HASTA OLMA’ DİYOR”

AKP’nin yeryüzü çokça övündüğü esenlik sistemi bozulmuş durumda. Randevu almak mümkün değil. Amansız Hastalık hastasına bir yıl sonrasına randevu veriliyor. Kuyruk bulunmayan diyorlar. Kuyruk daha çok evde, telefonun başında. Hastaneler cerrahi müdahale malzemesi bulamıyorsunuz, peçete dahi bulunamıyor. Merkezi Hekim Termin Sistemi yani, MHRS üstelik her çağ ya çöküyor evet tıpkısı husus oluyor. Deminden Keyif Bakanlığı yıpranmamış benzeri uygulama ile randevuya kota getirdi. Deminden, hastanelerden 1 ayda yeryüzü aşkın 3 yol termin alınabilecek. Nereden nereye geldik. Bunlar sağlıkta ‘Çağ atladık, inhina yaptık’ diye niteleyerek yıllarca masal anlattılar. Deminden yalanları yegâne yegâne dökülüyor. Vekillik resmen vatandaşa ‘Hasta olma, hasta olursan bile benden ırak dur’ diyor. Amansız Hastalık hastası var, engelliler var, ruh rahatsızlığı olan var. Bunlar ne yapacak? Bu gidişle AKP çözümü hastaneleri kapatmakta bulacak. Hastaneler olmazsa yahut hasta olmazsa sağlık hizmetine de ister kalmaz.

“MEMURLARA ERDOĞAN’IN MEKTUBUNUN DAĞITILMASI TALİMATI VERİLDİ”

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı KPSS şartı aranmaksızın eğreti personel alımına başladı. Bu personeller ne yapacak? 26 milyon haneye familya ziyareti yapacaklar. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vasıtasıyla, sosyal yardımlar üzere evleri konuşma edecek memurlara Erdoğan’ın mektubunun birlikte dağıtılması talimatı verildi. KPSS namevcut, yaş aralığı sıkıntısı bulunmayan, darülfünun mezunu olmanız yeterli, göreviniz Erdoğan’ın mektubunu duman etmek, propaganda açmak sosyal yardımları güya Erdoğan kişi cebinden yapıyor. Vekil Deniz Yanık’tan bire bir açıklama bekliyoruz. Azamet memurları tümen militanlarınız mı? Filhakika vazifeli diye zat yandaşlarınızla devleti doldurdunuz. Bir bile fırka çalışması yaptıracaksınız. Tümen devleti deyince da ülkü açıyorlar. Tek eş sisteminin gelmiş olduğu dideban bu. Sadakate, mülakata müfit diyoruz. Değim diyoruz. Malatya’üstelik partimize görüş çıkmayan yerlerde bile vatandaş şikayetçi. AKP kimsesiz alperen beyninde alt bölüm yapmıyor, AKP’li dahi olsa, CHP’li üstelik olsa geda fukarayı işe almıyor. AKP sadece muhtemelen benzeri tarikata mensup, dayısı olanları işe alıyor.

“YUNANİSTAN 12 ADAYI YENİ SİLAHLANDIRMIŞ GİBİ TEPKİ GÖSTERİYORLAR”

Erdoğan seçim yaklaştıkça klavyedeki yekpare tuşlara basıyor. Yunanistan’dahi kapsam farklı değil, orada da seçme yaklaşıyor. İki popülist şef atışıyor. Erdoğan ‘Tıpkısı geceleyin ansızın gelebiliriz’ diyor. Yunan Başbakanı Miçotakis yanıt veriyor. Yunanistan 12 adayı sözde yeni silahlandırmış kabilinden aksülamel gösteriyorlar. Sen 20 yıldır iktidardasın, daha önce illet on paralık curcunalı etmedin? Bunların iktidarını tahkim etmek üzere yapmayacağı sinsilik namevcut. Intihap dönemlerinde kopça yapılan cali atışmalarla milleti kandıracağını mı sanıyorsun? Bu cali düşmanlığı kimse yemiyor. Uğraş söylemleriyle, kazançlı gündemi halkına sohbet etmek isteyen liderler kaybetmeye mahkumdur.

“2 BİN LİRA BORCU DAHİ ÖDEYEMEYEN 5,5 MİLYON İNSAN VAR”

Erdoğan bütün ‘çıraklık, kalfalık, ustalık’ dönemlerinden bahsetti. Malı götürdükçe, yandaşı ensesi kalın ettikçe ustalaşıyorsun. Bunlar dahi ustalaştı, devleti zat şürekasının ara bulucu haline getirdi. Şimdi ‘ifşa dönemi’ başladı.

Erdoğan güzeşte hafta tıpkısı müjde vermişti. ’10 milyon yürütme dosyasını sildik; 2 bin liralık borcu olan 5,5 milyon kişiyi icradan kurtardık’ demişti. Bu ne gelmek? 2 bin lira borcu birlikte ödeyemeyen 5,5 milyon koca var gelmek. Bu mal 600 milyon dolara karşılama ediyor, Demirören’e peşkeş çekilen kredinin miktarının yarısı üstelik etmiyor. Mavera yandan Keyif Bakanlığı ne yapıyor? Hastanede randevuya kota getiriyor. Bu hangi girmek? Randevu işini çözemiyoruz, hekim sıkıntısı var, hastaların ücretlerini karşılayamıyoruz söylemek. Özhaseki ne diyor: ‘Enflasyon biraz efdal kabil… Paketlemek 1 liralık alamıyorsunuz ama zaman 5 lira çokça bayındır alabiliyorsunuz’. Da bunu ten ve süte yüzde 30-35 zam geleceği dönem söylüyor. AKP Genel Komutan Yardımcısı Hamza Incitici, ‘ENAG’ın verileri falsolu, bilimsel değil inanmayın’ diyor. Bu hangi emretmek? Tığ TÜİK’in itibarını o kadar bitirdik kim, yurttaş TÜİK’e inanmıyor gelmek.

Içtimai bölük projesi açıklanıyor. 240 ay vadeyle 3 küsur bin liraya ocak sahibi atılmak erim diye niteleyerek sunuluyor. Bu ne emreylemek? Ekonomiyi anca bir ayla getirdik ki daha çok büyükşehirlerde 5 binden zir kiraya familya bulamazsınız. AKP’nin eskimemiş döneminde elan onlarca itirafla, ifşayla karşılaşacağız.

“GRİ PASAPORT SKANDALI YARGI SKANDALINA DÖNÜŞTÜ”

Gri pasaport skandalı şu an adeta tıpkı yargı skandalına dahi dönüşmüş görünüyor. Olayın gerçekleşme şekli, şüphelileri, delilleri, rastgele molekül ortada olmasına rağmen illet halen sevgili açılmadığını bilmiyoruz. Soruşturmayı uzun uzadıya, ipe un sererek ortaya çıkan bu taksirat ve iddialar zamana yayılarak olay soğutulmaya, kamuoyu nezdindeki etkisi hafifletilmeye çalışılıyor. Olayın üzerinden çok devir geçmiş olmasına rağmen halen iddianame hazırlanıp sorumluların mahkeme kararı karşısına çıkarılmamış olması çivi başına benzeri skandaldır ve akseptans edilemez. Bilindiği için boz pasaport skandalının odağındaki 3 insan tutuklanmıştı. Bunlardan birisi yurtdışına şahsen giden, boz pasaportların çıkarılmasını birleştirme ettiği kanıt edilen, AKP’li Yeşilyurt Şehremaneti Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, tutuklandıktan çokça bodur tıpkısı müddet sonradan 4 Temmuz’de serbest bırakılıyor. Benzeri günlerde Şehremini Mehmet Çınar hakkındaki anket izni Danıştay kararı ile nakız ediliyor. Bu işin organizasyonunda saha kayran DOĞRU Partinin çarkıt Bingöl Andız Şehremini Mehabetli Ayrancı ise sonuç kendisine 2 Ilkgüz tarihinde başıboş bırakılıyor. Olayın merkezinde vadi aldığı ve direkt bu işi organize ettiği kanıt edilen büyüklük görevlilerinin ve YANLIŞSIZ Partililerin kâffesi evet başıboş evet soruşturulamıyor. Olaydaki biricik vakfedilmiş Ersin Kilit’in Yeşilyurt Belediye Komutan Yardımcısı Bekir Karakuş’a Almanya dönüşü 40.000 euro para verdiği, bu paranın değişik isimler adı altında Yeşilyurt Belediyesi’nin Yararlı Çarşısı diye niteleyerek bilinen kurumuna bağışlandığı sav ediliyor. Yurtdışı ayağındaki Ersin Kilit ise basına ve kamuoyuna yansıyan ifadelerinde kendisinin Türkiye’deki benzeri akrabasına istihsal etmek amacıyla Bekir Karakuş’a 17 bin euro verdiğini kabul ediyor.

“TÜRE SELIM PARTİLİLERE TEPKILI UÇAK HIZIYLA İŞLİYOR”

Skandalın merkezindeki Bekir Karakuş tutuklandıktan çabucak eyyam bilahare azade bırakılıyor. Aydınlara, yazarlara, sanatçılara, muhaliflere benzeri türlü işlemeyen adalet DÜRÜST Partililere tepkili uçak hızıyla çalışıyor. Muhalifler, demokratlar aylarca senelerce hazırlık adı altında tutuklanıp cezaevlerinde çürütülürken Bekir Karakuşlara Şanlı Ayrancılara yani AKP’lilere adalet çokça hızlı işliyor. Hassaten anca acul işliyor kim. İddiaya göre Büyük Ayrancı’nın 2 Ilkgüz haset tutukluluğunun devamına karar veriliyor. Bu karara ayrımsız dönem itiraz ediliyor ve yeniden aynı devir içerisinde yani 2 Ilkgüz haset saat 16: 55’te itiraz üst mahkemeye yetiştiriliyor. ve Ali Ayrancı’nın 1 saat içerisinde azade bırakılmasına değişmeyen veriliyor. Kararı veren hakimin Yüce Ayrancı’nın hemşerisi olduğu ve kararı verdiği aktarılma izne ayrıldığı argüman ediliyor. Ali Ayrancı ‘delillerin şişman ölçüde bütün olduğu, tutuklukta güzeşte süre’ gibi gerekçeler gösterilerek tahliye ediliyor, onunla birlikte bu işi yaptığı tez edilen Ersin Kilit için ise ‘delillerin henüz toplanmamış olması, işin önemi’ üzere gerekçeler gösterilerek tutukluluk halinin devamına değişmeyen veriliyor. Yargıdaki çifte standardın ve Türkiye’de şiddet bağımsızlığının geldiği format açısından, trajik bir durumla cebin karşıyayız.

“ALİ AYRANCI BU OLAYLARDAN GEÇMIŞ MALATYA’DA HERHANGİ BİR İHALE ALMIŞ MIDIR?”

İddiaların odağındaki Mehmet Çınar başkanı olduğu uray üzerine bunca argüman varken derin aynı sessizliğe gömülmüştür. Bugüne kadar yaptığı tek şey karşı verilen sormaca iznini sevgili açarak tağyir ettirmek olmuştur. Mehmet Çınar geçtiğimiz günlerde ise şahit sıfatıyla ifade veriyor. Soruyoruz, Mehmet Çınar insan kaçakçılığı dosyasının merkezindeki AKP’li bozuk Bingöl Andız Belediye Başkanı Ulvi Ayrancı’yı hangi zamandan beri tanımaktadır? Bu şahısla birçok kere görüşmüştür? Bu şahısla belediyede tıpkı araya hiç mevrut midir? Bekir Karakuş boz pasaport skandalından evvel Bingöl’e tek gitmiş midir? Bekir Karakuş bu yurtdışı organizasyonunu fethetmek için yetkiyi kimden almıştır? Çevreye duyarlı can yetiştireceğiz diye niteleyerek tanıtılan bu projenin biricik amacı komutan yardımcılarının ayrımsız ortaklık sahibinin kesesinden yurtdışında gitmek teşekkül etmek istemesi midir? Mualla Ayrancı bu olaylardan çokça ince yıllar önceki Malatya’de seçkin aksiyon yapmış evet dahi tenkis almış mıdır? Mualla Ayrancı’nın Bekir Karakuş ile eskiye raci ayrımsız ortaklığı var mıdır? Bilcümle bu sorular ve daha fazlası tabii er ya birlikte geç dönem yüzüne çıkacaktır. Bizler önünde yüzlerce kilometre yürüdüğümüz adaletin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Haksızlığa, işlenen suçlara ilgisiz kalmayacağımızı ve bu işin peşini bırakmayacağımızı benzeri defa daha buradan ilan ediyoruz.”

“TİCARET VE SANAYİ ODASI MALATYA’DA GELIŞIGÜZEL KESİMİ TEMSİL ETMELİ”

Malatyalıları CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’nun katılacağı 17 Eylül saat 17.00’deki fırka il binasının açılışına nida eden Ağbaba, şöyle devam etti:

“Malatya faal dönemler yaşıyor. Türlü intihabat var. Tecim ve Uran Odası seçimleri var. Borsa seçimi var. Borsadaki ve tecim odasındaki namzet olan arkadaşlara başarılar diliyorum. Malatya’nın bugün sanayisinin de gelişmekte olduğunu inandırmak istiyoruz. Malatya organize sanayisi Türkiye’de eş fabrikaları barındıran koca benzeri kombinasyon sanayi bölgesi. Ben hem yatırımcılara teşekkürname ediyorum hem mücahede verenlere teşekkür ediyorum. Fakat şunu açıklamak lazım. Ticaret ve Sanayi Odası hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamalıdır. Ticaret ve Uran Odası Malatya’da rastgele kesimi sahne etmeli ve temas kesimi kucaklamalı.”Share: