Sazak haberleri… Toroslar’da karakucak güreşleri yoğun rabıta gördü

Mersin’in gestalt kaza Toroslar Belediyesinin 30 Ağustos Galebe Bayramı etkinlikleri çerçevesinde anadan görme kendisine düzenlediği karakucak güreşleri, heyecanlı ve ağır tıpkısı katılımla sona erdi.

Soğucak ve Gözne mahallelerindeki güreş alanında 2 çağ yoğun gerçekleşen etkinliğe, Türkiye’nin ciharıyek yanından mevrut 550 güreşçi katıldı. Sporcular, minikler, yıldızlar ve büyükler kategorilerinde yarışarak asker meydanında boy gösterdi. Asker meydanında, başpehlivanlık güreşi öncesi Türk bayrağı açıldı. Soğucak Karakucak Güreşlerinin Başpehlivanı İsa Göçen, Gözne Karakucak Güreşlerinin Başpehlivan ise Mürtefi Böncüoğlu oldu. Müsabakalara, 20 sporcusuyla katılan Toroslar Belediyesi Spor Kulübü bünyesindeki güreş takımının üstelik 14 sporcusu kürsüde yerini aldı.

Toroslar Belediye Reisi Atsız Afşın Yılmaz, Türk güreşine emeği güzeşte spor adamlarına onurluk takdim ederek, teşekkür etti. Ağustos ayının zafer ayı olduğunu tamlayan Yılmayan, “26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü. Malazgirt Zaferi 951 yıl evvel Şehriyâr Alparslan komutasında kazanılan, mahiyetinde adını taşıdığım Afşin Bey’in de olduğu Anadolu’nun kapılarına bizlere açan zaferimizdir. Selçuklu ordularının beş zalimce büyüklüğündeki Çingene Diyojen komutasındaki kalaba, Malazgirt Ovası’nda bozulmuş ve Anadolu’nun kapıları Türklüğe, Müslümanlara açılmıştır. Esasen 26 Ağustos’ta Başkumandanlık Meydan Muharebesi ve Şişman Hücum başladı. 30 Ağustos’ta yapılan savaşlar neticesinde Şişman Hücum, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında başarıya ulaşmıştır. Hangi şartlarda bu utku kazanıldı, hatırlamamız geçişsiz. Düşman Polatlı’ya büyüklüğünde gelmişken, Ankara’da mecliste tümden sesleri duyulurken, cebe, kurşun, tüfek, aldatmak, su yokken bu kavim aynı araya gelmiş ve Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün liderliğinde düşmanı Polatlı’dan İzmir’e, Veli Denizi’ne kadar kovalamış ve denize dökmüştür.30 Ağustos’tan 9 bölüm bilahare 9 Eylül’bile İzmir et kafalı alınmıştır. 30 Ağustos Türk’ün yeniden dirilişidir. 30 Ağustos’taki utku kazanıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Galibiyet Bayramımız mutlu olsun” dedi.

“Çağ şuurunu ve bilincini efdal sancımak zorundayız”

Evveli ataların el şerait altında kazandığı zaferleri gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını tamlayan Yılmayan, “Tarihimizi ati nesillere anlatacağız, hatırlatacağız. Apayrı hatırlaması gerekenler bile var, Yunanlılar. Bundan tüm 100 sene önce Anadolu’ya duhul, vatanımızı işgal etme cüretini gösterdiler. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular, önceki hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ emrinin böylecene Ege Denizi’nin itici sularını boyladılar. Bugün bile haberlerde anlatılıyor. Sınırımıza haddinden fazla mümasil olan Dedeağaç’ı, sözleşmelere, uluslar arası hukuka çapraz yerine silahlandırıyorlar. Lan Yunanistan!, 12 milyon nüfusunla, çalışmadan, üretmeden aynı yere mi geleceğini sanıyorsun. Balaban Türk milletinin omzunu yere getirebileceğini mi sanıyorsun. Allah’ın izniyle bizler, tıpkı ve bu arada oldukça getiremezler. Bugün dünyada soylu erki kriz var. Kuzeyimizde, güneyimizde kavga var. Birileri dünyalıyı taharri edebilmek üzere dünyada cidal olsun, insanlar birbirini öldürsün ve terör olsun istiyorlar. Amma Allah’a haddinden fazla şükür ki Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gücüyle ve kuvvetiyle terörün kökünü bile kazıyor ve kurulan tamam tuzakları ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

“2023 ile Türk yüzyılı başlıyor”

“Esasen beniz yıl evvel atalarımız tıpkı araya geldiler. Anadolu’yu işgal fail İngilizleri, Fransızları, İtalyanları ve Yunanlıları, arkalarındaki Amerika ile alay malay süpürdüler. Bunu da herhangi bir çeşit imkansızlık içre yaptılar” diyen Yılmaz, “Zaman imkanlarımız elan iyi çokça şükür. Silahımız, topumuz, tüfeğimiz, uçağımız ve dünyanın imrendiği SİHA’mız var. Bugün esasen tıpkısı olsa yurt savunmasını yaparız. İyimseriz, gençlerimizle birlikte gelecekten umutluyuz. Türkiye cıvıl cıvıl. Diri Türkiye’yi daha da yukarılara getirecek olan bizler ve sizlersiniz. Kâfi kim benzeri ve bu arada olalım. Akdeniz ve Karadeniz’dahi petrol ve gaz bulunmasından ve 30 yıldır karışma altındaki Karabağ Zaferinden huzursuz olanlar var. Dışarıdaki düşmanlarımızla işbirliği yapıyorlar. Ama tığ bunları görüyor ve anlıyoruz. Anadolu’birlikte, Türkiye’mizde ve Türk Devletleri Teşkilatlarıyla tam Türk dünyasında ihtiyacımız olan rastgele şeyimiz var. Allah’ın izniyle 2023 ile Türk yüzyılı başlıyor. Kıvrak Türkiye başlıyor. Bu istikrarsız dünyaya angarya getirecek olan, köşe, susuzu, aşısızı, dünyanın seçme durumunda dünyanın nimetlerinden faydalanamayan yekpare mazlumların umudu de Türkiye’dir. Karakucak güreşlerimize katılan bütün sporcularımıza, spor adamlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkürname ediyorum. Bu geleneğimizi rastgele ant devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra dereceye girenlere ödülleri verildi. – MERSİN

Share: