‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bidayet kayran ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi şehremaneti binası uğrunda planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden tevessül alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Maşrık Garp Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye giriş yaptı. İpek Yolu’nun sonuç durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı için tarihi uray binası önünde buluştu. Yarışmacılar; elan sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’dahi sonuç bulacak.

Ekin ve ruz vurgusu

Şark Mağrip Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü, Türk firez ve tarihini binlerce yıldır besleyici rotaların bir tane tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre öğün mezuniyet edeceğini dile getiren Komutan Magnezit, ralli ekibinin Bursa’da Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine vurgu yarmak olduğunu rapor fail Başkan Magnezit, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına önemli ulama sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’de onlarca cümbüş ve etkinlik yapılıyor. Tabii dizge istek ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’de Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada haddinden fazla adamakıllı sahne edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başkan Lüle Taşı, “Türk tarihi açısından donanımlı ve madun yapısı olan Bursa’yı bilcümle acun ile sarılmak geçişsiz. Rallide vadi alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden çevre Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle kaplamak, kültürler arası gönül köprüleri inşa etmek amacıyla bidayet kayran rallinin Türk dünyası adına hayırlara açacak olmasını murat ediyorum” diyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı’ın Maşrık Gün Batısı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’e çiçek sunma etmesinin peşi sıra, bidayet bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk yol düzenlenen ve tahminî 9100 kilometre etaba ehil Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akümülatör kabil çalım ile firmalar dahi destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına bile büyük yardım sunuyor. – BURSAShare: