Zonguldak’ta kaval kemiğinden çenesine çıngı yapılan züğürt sağlığına kavuştu

Zonguldak’ta ağzındaki tümör zımnında girdiği ameliyatta çenesinin bir kısmı alınan parasız, kaval kemiğinden kesilerek para cüzdanı kemiğine takılan parçayla sağlığına kavuştu.

Yaklaşık 1 kamer önce ağızda geçmeyen yara şikayetiyle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Hastanesine başvuran 46 yaşındaki Bülent Çakmaklı’ya yapılan biyopside, ağzında çarık kemiğini tutan kötücül ur tespit edildi.

Cerrahi operasyonla tümörden kurtarılan Çakmaklı’nın çenesinin tahminî 6 santimi dişleriyle darılmak zorunda kalındı. Sol kaval kemiğinden zerre kesilerek çenesine bakir çıngı takılan tutkun, aşındırmak yemeye başladı.

“Bacağındaki cildi de kusurlu dokuyu tedavi etmek için kullandık”

BEÜ Tababet Fakültesi Kulak Büyüklenme ve Argıt Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Baklacı, gazetecilere, hastalığın “mızrap komşuluğu” türünde olması nedeniyle çıkarılacak parçanın yerine işlevsel organ konması üzere yeniden kurma (yeniden yapım) işlemi gerektiğini anlattı.

Konunun disiplinlerarası yaklaşım gerektirdiğine değinen Baklacı, “Tığ o açıdan şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu minval tümörler amacıyla plastik ve rekonstrüksiyon bölümünden müzaheret alıyoruz, cerrahileri bu arada planlıyoruz. Karışma olduğumuz kısım tümörün çıkarılması ve boynun temizlenmesi. Ancak geride kalan fasıla ve çenenin baştan onarımında işi plastik ve rekonstrüktif cerrahine bırakıyoruz.” dedi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dr. Akademisyen Burçin Acuner birlikte bezelerin temizlenmesinin ardandan mızrap boşluğunu doldurabilmek amacıyla hastanın eksikliğini çokça hissetmeyeceği kaval kemiğinden zerre alınarak çenedeki kalık dokunun adına koyduklarını belirtti.

Aynı zamanda hastanın ağız ortamında deri efekti bile olduğunu nâkil Acuner, şunları kaydetti:

“Bacağındaki cildi bile muallel dokuyu mührelemek üzere kullandık. Hastanın ameliyattan sonraki dönemde sıkıntısı olmadı. Tedavisi devam ediyor. Türkiye’bile plastik ve rekonstrüktif estetik cerrahi encam seviyede. Bambaşka merkezlerde yapılıyordu. Bu merkezde daha önce yapılmamıştı. Hastanın yürümesinde ve umumi yerinde benzeri sıkıntısı bulunmayan. Hastamız harekete geçti. Ayağındaki kemiğin eksikliğini hissetmiyor. adım adım kemirmek yemeye da başladı. İyileşme sürecine bitmeme edecek.”

“Oldukça aceleci olgunluk kaydettik”

Sökel Çakmaklı, kendisine bindi veren hocalarına teşekkürname ederek, ” Allah’ın sevgili kuluymuşum. Tek şeyde meşakkat çekmedim. Tek zorluğum yok. Allah’a şükür. Hangi ameliyatta, hangi makinelerde zorluk çektim.” diye konuştu.

Çakmaklı’nın eşi Selma Akgöz Çakmaklı üstelik ameliyatın çokça güzelce geçtiğini dile getirerek, “Başarılı ameliyattı. bundan sonra doğrusu hiçbir molekül kalmadı. Kütle alındı. Biraz henüz bekleyeceğiz. Kendisi gayet gani. Az Çok çabuk ongunluk kaydettik.” ifadesini kullandı.

Share: